הכירו את יעל רותם, דולה המלווה לידות קיסריות (כן, קיסריות!)

נשים רבות שוכרות את שירותיה של דולה, המלווה נשים בלידה, אך מי מכירה את הדולה שמלווה נשים לניתוח קיסרי?

לפני מספר שנים, כשיעל רותם חיפשה מידע בנושא לידות קיסריות, היא מצאה רק עמודים בודדים באתרי בתי החולים. "המידע הזה כלל בעיקר את הסיכונים, היתרונות והחסרונות של קיסרי לעומת לידה רגילה" מספרת רותם, היום דולה המלווה נשים ללידה קיסרית, עורכת עיבוד לידה, בעלת האתר "קיסר נולד" וקבוצת הפייסבוק. כך למעשה, החל מסעה בתחום.

כיום, באתר קיימים כבר מאות דפי תוכן וכ-20,000 כניסות בחודש. מעבר לזה, נוסדה קבוצה בפייסבוק אשר נכון לכתיבת שורות אלו, מונה מעל 10,000 חברות.

"מהרגע שהקבוצה בפייסבוק הוקמה, היא לא הפסיקה להפתיע אותי. לא היה צריך לעשות כמעט כלום – נשים פשוט הצטרפו אליה. אני חושבת שסוד הקסם טמון בכך שהיא מאחדת אלפי נשים סביב נושא כל כך רגיש, שיש בו קושי וכאב, ויחד עם זה גם שמחה גדולה."

מאיפה הידע שיש לך בנושא לידות קיסריות?

"תמיד היה לי חשוב לא להשאיר אף אישה לבד עם השאלות שלה – בפעם הראשונה ששאלו אותי מה זה ניתוח קיסרי בחתך T  הפוך – לא ידעתי לענות על זה, אבל חפרתי ברשת, ואפילו יצרתי קשר עם רופאים כדי לברר את התשובות. כך רכשתי המון ידע חשוב על ניתוחים קיסריים, ועל הדרך, גם שמעתי מאות אם לא אלפי סיפורים, וכולם הרוויחו: הנשים קיבלו מענה לשאלות שלהן וקבוצה וירטואלית תומכת, ואני לאט-לאט ביססתי את עצמי כמומחית לנושא ניתוחים קיסריים, מעבר להכשרתי בתחום, אותה רכשתי בהמשך."

מה הביא אותך לעסוק בתחום כל כך ייחודי?

"לאחר הלידה השלישית שלי (כל ילדיי נולדו בניתוחים קיסריים), הרגשתי שאני פחות נמשכת לעיסוקים הקודמים שלי כמשווקת ברשתות חברתיות, ובאופן די טבעי ולא מכוון, הקדשתי חלק גדול מהזמן שלי בפיתוח האתר והקהילה בפייסבוק; כתבתי מאמרים, עניתי על שאלות, הרחבתי את הידע שלי ויצרתי קשרים עם אנשי מקצוע בתחום. זה אולי ישמע קצת קלישאתי, אבל העיסוק בנושא, העניק לי תחושת שליחות. פשוט הרגשתי שזה המקום שלי. בהתחלה ראיתי בזה עיסוק לשעות הפנאי, ורק מאוחר יותר החלטתי ללמוד, כדי לעגן את הידע, להרחיב אותו, ולדעת איך להפוך את כל זה לעיסוק שגם מכניס כסף."

מהם הדברים שגורמים לך להמשיך לעסוק בזה?

"נשים רבות מספרות שהן מקבלות מהסביבה את התחושה שהן פחות טובות מכיוון שלא ילדו בלידה נרתיקית. רבות מהן חוששות מאוד מהניתוח ומרגישות שאין לגיטימציה לפחדים כי הרי "את לא באמת יולדת… את רק באה, שוכבת ומקבלת תינוק.."

"במהלך ההכשרה שלי כמלווה רגשית (B.O.T– תרפיה מוכוונת לידה) הבנתי שאפשר לתמוך בנשים בתהליך הלידה, גם אם היא לידה קיסרית, ושליווי נטול אג'נדה ושיפוטיות הוא מתנה יקרת ערך עבורן. הליווי שלי בעצם שם את הזרקור על האישה ועל התהליך שהיא עוברת, ונותן כבוד לכל מה שקורה בתהליך הזה, בלי לקטלג אותו כ'פחות טוב'. אני חושבת שזה אחד הדברים שהכי חסרו לי בלידות שלי – רציתי להרגיש מיוחדת, כי הרי עברתי את הדבר הכי מרגש בעולם! אבל כל מה שקיבלתי זה רק את התחושה שאני פחות טובה מנשים אחרות, ושנכשלתי ברגע האמת – בלידה. לכן זה כל כך משמעותי עבורי לתת לנשים שאני מלווה את התחושה שהן מיוחדות, שהן עוברות משהו משמעותי, מאתגר. שמישהו רואה את הפחדים שלהן, את המאמצים שלהן, שמישהו רואה מה עובר עליהן – גם רגשית וגם פיסית. כשאני מגיעה להיות יחד עם האישה בלידה הקיסרית שלה, או מאוחר יותר, אני עוזרת לה במהלך האשפוז – זה מעביר את המסר שהיא ראויה לתמיכה, כי היא עוברת משהו מאתגר עכשיו שכולל גם טיפול בתינוק וגם החלמה מניתוח גדול."

איך זה מרגיש שכעבודה, את נמצאת מדי יום במקום הכי אינטימי, מרגש ומורכב בחיי אנשים?

"מה שבאמת מעניין ומרגש אותי בעבודה זה האינטראקציה עם הנשים ובני המשפחה שלהן – אני אוהבת להיות במקום הזה. להיכנס לתוך לידה או להגיע בימים הראשונים אחרי הלידה, מצריך נוכחות מאוד רגישה ומיוחדת. אני תמיד צריכה לבדוק עם האישה מה מתאים לה, כמה קרוב אני יכולה לשבת, האם זה בסדר שארים את התינוק, שאחליף לו חיתול, או שאשים אותו במנשא? זה כביכול מובן מאליו שאם הוזמנתי לעזור, אז אני צריכה לעשות את הדברים האלה, אבל ברגע שאני שואלת ונותנת לאישה את האפשרות להחליט ולבחור – אני תומכת באוטונומיה שלה על עצמה, על התינוק ועל החוויה. אני חושבת שזה מאוד תומך ומעצים, במיוחד בתקופה שבה האישה כה שברירית ופגיעה."

למה לדעתך לנשים רבות כל כך קשה לקבל את העובדה שהן נאלצו או ייאלצו ללדת בניתוח קיסרי?

מעבר לפחדים הנלווים לכל ניתוח, עבור נשים רבות, ללדת בניתוח קיסרי זה כישלון. אני שומעת הרבה משפטים כמו 'לא הצלחתי ללדת בדרך הטבע'. אולי יש משהו עמוק שטבוע בנו – איזשהו רכיב אנושי-חייתי שיודע שאנחנו אמורות ללדת וגינאלית, והחלק הזה בתוכנו חווה אכזבה עמוקה כשזה לא קורה. אם מוסיפים לזה את כל הציפיות והלחץ החברתי שקיים היום, אז אפשר להבין עוד חלק משמעותי בחוויית הכישלון. אישה שבמהלך ההריון התכוננה ללידה טבעית, עשתה קורס על תנוחות ונשימות ושיננה משפטי עוצמה נשית כמו 'הגוף שלי יודע ללדת', עבורה, ללדת בניתוח קיסרי זו ממש מפלה. היא מסיקה את המסקנה שאם היא לא ילדה וגינאלית, אז גופה לא יודע ללדת, כלומר משהו לא בסדר איתה – וכך בעצם נשים מסתובבות עם כעסים על עצמן והאשמות קשות כלפי גופן."

אז איך מסבירים את הפער בין נשים שבוחרות בניתוח מראש לבין אלו שמתאבלות על כך?

נשים שמבקשות ניתוח קיסרי מבחירה מגיעות בדרך כלל עם רקע או סיבות ממש טובות לבקש כזה דבר. לפעמים קוראים לזה 'ניתוח קיסרי ללא סיבה', אבל בעיניי דווקא יש סיבה, ועוד איך! הרבה מהנשים שבוחרות ללדת בקיסרי חוות חרדות מלידה רגילה ויודעות שלידה וגינלית זה פשוט לא בשבילן. זה לא בגלל שהן מפונקות – אצל חלקן מדובר ברגישות גבוהה באזור הנרתיק (וגיניזמוס), או אפילו פגיעה מינית בעבר. כשאישה פונה אליי ושואלת אותי היכן היא יכולה לעבור לידה קיסרית מבחירה, אני לא אשאל אותה למה ובשום אופן לא אשפוט את ההחלטה שלה, כי ודאי יש סביבה מספיק אנשים שדואגים לבקר את ההחלטה שלה ואותה. אני יוצאת מתוך הנחה שאם אישה בוחרת בהליך ניתוחי משמעותי, עם כל הסיכונים הכרוכים בכך – כנראה שיש לה סיבות ממש טובות ומוצדקות. כשאני פוגשת נשים כאלה במסגרת ליווי רגשי, אנחנו יכולות עם הזמן להכיר עוד ועוד את הפחד או את החלק בה שממש לא מוכן ללדת בלידה רגילה. אבל המטרה שלי אף פעם לא תהיה לשנות את ההחלטה שלה. אני מאמינה שאישה יודעת מה טוב ונכון עבורה.

מה היית אומרת למי שיודעת שיש סיכוי או שבאופן וודאי עליה ללדת בניתוח קיסרי?

דבר ראשון הייתי ממליצה לה להיכנס לאתר ולקבוצה בפייסבוק של 'קיסר נולד – הקבוצה הסגורה ליולדות בניתוח קיסרי'. היא תוכל לקבל שם המון מידע יקר ערך על מגוון האפשרויות העומדות בפניה, כמו איפה ללדת, איך לשפר את חוויית הלידה, איך להתארגן לימי האשפוז וכו'. מעבר לזה, המסר הכי חשוב שהייתי רוצה להעביר לאישה לקראת קיסרי הוא שגם קיסרי זאת לידה, והיא יכולה להיות חוויה מרגשת מאוד, ממש רגע שיא בחיים!

קרדיט תמונה: יפית בשבקין

שיתוף

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פוסטים קשורים